Dukla Destination

Dukla Destination

Nezisková organizácia  DUKLA DESTINATION chce spájať subjekty, ktorým záleží na rozvoji regiónu pod Duklou a aktívne propagovať hodnoty tejto destinácie doma i v zahraničí.
Našim cieľom je podporovať  malebný región pod Duklou v cestovnom ruchu, konkrétne sprostredkovaním širokej škály služieb destinácií a atrakcií verejnosti.

Krása okolitej prírody, ľudové tradície a remeslá, drevené chrámy svetového dedičstva UNESCO a história bojov z 2. svetovej vojny robia toto miesto atraktívne pre nás všetkých. Rozhodli sme sa tento potenciál regiónu uchopiť a budovať produkty cestovného ruchu.

V lete 2016 sme vo Svidníku otvorili regionálnu informačnú kanceláriu DUKLA DESTINATION, v ktorej návštevníci môžu získať potrebné informácie ohľadom turistických možností v našom regióne, obdržať brožúrky, zakúpiť si turistické mapy a rôzne zaujímavé suveníry. V lete 2017 sme naše pôsobenie rozšírili o nové infocentrum v obci Ladomirová, hneď oproti drevenému chrámu, ktorý je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Chceli by ste spoznať všetky krásy v okolí Svidníka? Veľmi radi pre Vás pripravíme program na mieru, v rámci ktorého zabezpečíme poznávacie výlety po okolí, ubytovanie, služby sprievodcu a hlavne nezabudnuteľné zážitky, ktoré sú najcennejšie. Podľa predstáv radi pripravíme výlety pre jednotlivcov, rodiny s deťmi, skupinové programy, firemné teambuldingy.

V spolupráci s mestom Zagórz (Poľsko) sme vytvorili jedinečný cezhraničný produkt cestovného ruchu – turistického sprievodcu v mobilnej aplikácii pod názvom SVIDNÍK-ZAGÓRZ, ktorý je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o tomto regióne. Aplikácia obsahuje: kompletnú podrobnú mapu oblasti slovensko-poľského pohraničia, všetky dôležité destinácie a informácie o nich, múzeá a pamiatky, atrakcie, krásne fotky, podujatia, ubytovanie, gastronómia, taxislužby, lekárne a obchody, všetky dôležité informácie, ktoré budete na návšteve u nás potrebovať! Mobilnú aplikáciu je možné stiahnuť bezplatne vo verzii pre iOS a Android na našej webovej stránke www.dukladestination.com

Ak ste ešte nenavštívili túto krásnu destináciu, neváhajte a príďte k nám!

Tešíme sa na Vašu návštevu!

 

 

Zdroj a viac na: https://www.dukladestination.com/

 

 

Pamätník československého armádneho zboru na Dukle

Pamätník československého armádneho zboru na Dukle

Pamätník československého armádneho zboru na Dukle je situovaný do mierne svahovitého terénu za obcou Vyšný Komárnik po pravej strane hlavnej cesty v blízkosti slovensko-poľskej štátnej hranice. Pamätník bol slávnostne odhalený 2. októbra 1949 pri príležitosti osláv 5. výročia Karpatsko-duklianskej operácie, pričom od 27. februára 1961 je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky Dukelské bojisko. Pylón pamätníka je vysoký 28 metrov a svojim tvarom symbolizuje jednak smer úderu sovietskych a československých vojsk do nemeckej obrany v priebehu Karpatsko-duklianskej operácie a zároveň aj bránu vstupu československých vojakov na územie svojej vlasti. Súčasťou pamätníka je aj kolumbárium s obradnou sieňou, ktorého portál je zdobený reliéfmi znázorňujúcimi bojovú cestu 1. čs. armádneho zboru v ZSSR z Buzuluku do Prahy. Na kolonáde vedúcej k pamätníku sú umiestnené bronzové tabule, na ktorých sú vygravírované mená 1265 príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorí padli počas bojov v rámci Karpatsko-duklianskej operácie. Komplex areálu pamätníka dotvára v jeho severnej časti tzv. Aleja hrdinov, ktorá vznikla v roku 1981 a tvorí ju pätnásť búst sovietskych a československých hrdinov, ktorí sa vyznamenali v bojoch Karpatsko-duklianskej operácie. Busty sú umiestnené na kamenno-žulových podstavcoch a sú v nadživotnej veľkosti. Súčasťou pamätníka je vojnový cintorín, na ktorom je pochovaných 565 padlých príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorí zahynuli v priebehu Karpatsko-duklianskej operácie a pri bojoch o severovýchodné Slovensko. Zaujímavosťou je, že pri príležitosti osláv 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie bola na pamätníku umiestnená verná umelecká kópia (jedná sa už v poradí o štvrtú sochu, ktorá bola od roku 1949 súčasťou pamätníka) pôvodnej sochy československého vojaka vzdávajúceho hold padlým spolubojovníkom, ktorá bola na pamätníku umiestnená pri jeho odhalení v roku 1949. Bronzové súsošie Žalujem, dielo akademického sochára Jána Kulicha, ktoré bolo nahradené vernou kópiou pôvodnej sochy československého vojaka si svoje miesto našlo v zmodernizovaných priestoroch Vyhliadkovej veže na Dukle, kde ho môžu naďalej obdivovať tak domáci, ako aj zahraničný návštevníci.

viac

Fotogaléria