MUZEÁLNY APARTMÁN SISI
LD Alžbeta, 086 31 Bardejovské kúpele
tel.: +421 (0) 54 / 477 50 01
Muzeálny apartmán Sisi sa nachádza v liečebnom dome Alžbeta a je otvorený aj pre verejnosť.
Návštevné hodiny: Pondelok - Piatok od 8.00 hod. do 12.00 hod. Jednorázové vstupné 1 EUR/osoba sa platí na recepcii, súčasťou vstupného je brožúrka "Sisi v Bardejovských Kúpeľoch". Možnosť svadobného fotenia s rezerváciou vopred za paušálny poplatok 5,00 €.
Bývať ako Sisi môžete aj vy - vyskúšajte nový luxusný apartmán
V hoteli Alžbeta sme zriadili aj apartmán v štýle "Sisi", kde bola cisárovná počas svojho pobytu v Bardejovských Kúpeľoch ubytovaná. Tu môžete aj Vy stráviť nezabudnuteľné chvíle oddychu. Apartmán slúži na ubytovanie pre klientov.
Pobyt si môžete objednať na rezervačnom oddelení kúpeľov: 054/4774470 (4460, 4450), marketing@kupele-bj.sk.
HISTÓRIA
V 19. storočí Bardejovské Kúpele patrili medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie kúpeľné strediská s bohatým spoločenským životom pulzujúcim v Uhorsku. Liečivá sila minerálnych vôd, priaznivá poloha v malebnom údolí obklopenom ihličnatými lesmi lákala uhorskú šľachtu, významné osobnosti histórie, predstaviteľov spoločenského života a medzi podpismi v pamätnej knihe z 19. storočia sú aj podpisy korunovaných osobnosti.
1. júla 1895 sa prišla do Bardejovských Kúpeľov liečiť, oddýchnuť a zabudnúť na tragickú smrť svojho syna Rudolfa, cisárovná Alžbeta, manželka cisára Františka Jozefa, známa ako Sissi.
Isté je len to, že jej zdravotný stav sa po tragickej smrti syna Rudolfa v r. 1889 veľmi zhoršil. Cisárovná sa uzavrela do seba a väčšinu času trávila v známych kúpeľoch vo Švajčiarsku, Nemecku a vo Francúzku. Do Bardejova prišla ako päťdesiatosemročná, zotrvala tu do 22. júla. Ubytovala sa v budove, ktorá dnes nesie jej meno, v tom čase bola známa pod názvom hotel Deák. Bývala spolu so svojou jedenásťčlennou suitou na prvom poschodí, vraj v terajšej izbe č. 218, odkiaľ mala pekný výhľad na samotné kúpele. Do Bardejova pricestovala vlakom po železničnej trati, ktorá bola len dva roky pred tým vybudovaná, možno aj na počesť jej príchodu do nášho mesta. Aj samotný bočný vchod do hotela Deák bol vybudovaný špeciálne pre cisárovnú. Alžbeta podľa ošetrujúceho lekára Henricha Hintza bola disciplinovanou pacientkou, ktorá prísne dodržiavala kúpeľný režim. Na jeho odporúčanie pila vodu z prameňa Lobogo (dnes je to už prameň Alžbeta). Okrem pitných kúr z prameňov s liečivými a omladzujúcimi účinkami veľa času trávila na prechádzkach v prekrásnej a čistej prírode v sprievode svojich spoločníkov, členov kráľovskej suity. Počas pobytu v Bardejovských Kúpeľoch kráľovná Alžbeta navštívila 7. júla 1895 aj mesto Bardejov. Podľa záznamov, ktoré sa zachovali, v sprievode mešťanostu A. Rodhyho si prezrela radnicu a ďalšie historické pamiatky. Návštevu mesta potvrdila podpisom do pamätnej knihy, kde sa podpísala ako „Bártfa Erzébet."'Cisárovnej Alžbete sa veľmi páčil aj chrám sv. Egídia, kde ju sprevádzal prepošt Karányi. Z veľkej vďaky a na znak spokojnosti darovala prepoštovi vzácny prsteň, ktorý je v súčasnosti cenným exponátom Šarišského múzea v Bardejove. Súčasťou expozície v Bardejovských Kúpeľoch je aj pohár s jej krstným menom, z ktorého u nás pila liečivú minerálnu vodu. Po cisárovninom trojtýždňovom pobyte a liečbe, keď 22. júla 1895 odchádzala, pri rozlúčke poďakovala za pozornosť a liečbu počas jej pobytu a na záver povedala: Uprostred tichej krásy Bardejovských Kúpeľov prežila som nezabudnuteľné tri týždne svojho života, cítim sa zdravá, svieža a cítim sa ako osemnásťročná“.