Lákadlom sú kúpele, pamiatky UNESCO, cyklotrasy, pamiatky na boje na Dukle
Navštívte čarokrásny severovýchod Slovenska a vychutnajte si jeho atraktivity. Okúpte sa v minerálnej vode svetoznámych Bardejovských kúpeľov, kde odpočívala aj rakúska cisárovna Alžbeta zvaná Sisi, navštívte mesto Bardejov plné pamiatok UNESCO, absolvujte potulky pešo, alebo na bicykli po lesných cestičkách, alebo si pozrite miesta najväčších bojov v dejinách Slovenska na Dukle.
Výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) "ŠARIŠ" – Bardejov Radomír Jančošek hovorí: ,,Okolie Bardejova a Bardejovských kúpeľov sa stáva v poslednom období čoraz atraktívnejším miestom pre domácich i zahraničných turistov. Región láka svojimi stáročia overenými perlami - kúpeľmi a históriou, ale aj modernými atrakciami na trávenie voľného času, ku ktorým patrí spolu viac ako 8 km nedávno a navzájom prepojených piatich cyklotrás. Tvoria ju tri liečivé singletracky –Lekársky, Napoleon a Čerešenka, Kyslíková cesta Mihaľov - Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. K dispozícii je aj 35 km značených turistických chodníkov. Navyše sa v sezóne koná niekoľko nosných podujatí, ktoré ako magnet priťahujú tisíce turistov. Patrí k nim hlavne historický Bardejovský jarmok, s takmer 700 ročnou tradíciou, ale aj podujatia v Bardejovských kúpeľoch ako sú Otvorenie kúpeľnej sezóny, Alžbetínsky deň, Folklórny festival, Pivný festival, či Hornošarišský Vínny festival.“
Čo nesmiete vynechať pri návšteve Bardejova a okolia?
Predovšetkým sú to Bardejovské kúpele označované za „kúpele pokoja“. Pri nedávnych výskumoch sa opakovane potvrdilo, že ide o miesto s najčistejším vzduchom na Slovensku. K dispozícii máte 10 liečivých prameňov, z nich je 8 sústredených v jedinej krytej kolonáde na Slovensku. Priamo v kúpeľoch si môžete užívať liečebné, wellness a rekondičné pobyty, kúpanie, relax, procedúry, galavečery, živú hudbu, kulinárske špeciality, gurmánske lahôdky... Okrem toho máte k dispozícii výlety do mesta UNESCO – Bardejova a jeho okolia, alebo do blízkeho Poľska. V kúpeľoch sa nachádza pešia zóna a lesopark so spomínanými cyklotrasami a turistickými chodníkmi.
V lete je pre klientov k dispozícii vonkajšie kúpalisko s vyhrievanou vodou. Poteší aj soľná jaskyňa v ubytovacom zariadení Alžbeta, kde bývala aj cisárovná Sisi. Mimochodom v jej apartmáne sa môžete aj ubytovať a na recepcii si kúpiť spomienkové predmety na jej pobyt. Pre milovníkov športu kúpele ponúkajú 6 tenisových kurtov, squashové ihrisko, bowling bar, petang, minigolf, požičovňu bicyklov. Najobľúbenejšie je Wellness SPA v hoteli Ozón s vodným a saunovým svetom.
V kúpeľoch okrem rakúskej cisárovnej Alžbety (Sisi) pobýval aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.
Bardejov je historické mesto zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Právom sa hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci Bardejova sa tešia zo stálej atrakcie - bronzovej sochy kata v životnej veľkosti, ktorá zdobí Radničné námestie. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na území Slovenska.
Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských kúpeľoch a tamojší Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry. Príjemným cieľom výletov je aj agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer a Zborov.
K atrakciám severovýchodného Slovenska patrí aj mesto SVIDNÍK, ktoré je centrom podduklianskeho regiónu. Kapitolu vojnových dejín dokumentuje Vojenské múzeum vo Svidníku a v priľahlom parku sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V meste Svidník sa nachádza aj Slovenské národné múzeum - Múzeum ukrajinskej kultúry. V meste je vodný svet Aruthenia Svidník s krytými bazénami a wellness. K najnavštevovanejším miestam regiónu patrí Pamätník na Dukle. Pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu z jesene 1944. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny.