Slovenské a poľské kúpeľné mestá spojí 230 km dlhý cyklistický okruh

Slovensko-poľská cezhraničná spolupráca Interreg prináša ovocie
 

Do konca tohto roka by mal slovenské a poľské kúpeľné pohraničné obce a mestá spojiť 230 km dlhý cyklistický okruh. Projekt si celkovo vyžiada viac ako 5 mil. eur a je spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Práce pokračujú v súlade s harmonogramom a po ich ukončení by mal región severovýchodného Slovenska dostať nový impulz na rozvoj turizmu, mala by sa posilniť jeho atraktivita a konkurencieschopnosť. Informoval o tom riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“- Bardejov Radomír Jančošek.

Za slovenskú stranu sú partnermi projektu Ľubovnianske regionálne združenie miest a obcí Stará Ľubovňa, mesto Bardejov a OOCR „ŠARIŠ“- Bardejov. Poľskú stranu zastupuje Združenie obcí Krynicko-Popradských a Szczawnica. Oficiálny názov projektu je „Kúpele poľsko – slovenského pohraničia, identifikovateľný európsky priestor turistiky podporujúcej rozvoj zdravia – 1. etapa – výstavba cyklo okruhu spájajúceho kúpeľné miesta doliny Popradu.“ Projekt je realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.

,,Projekt prinesie realizáciu spoločných aktivít, ktorých cieľom je zvýšenie identifikovateľnosti značky kúpeľov poľsko-slovenského pohraničia. Zároveň spoločný cezhraničný kúpeľný produkt zlepší konkurencieschonosť zúčastnených slovenských i poľských kúpeľov. Cyklistický okruh s dĺžkou 230,91 km prepojí unikátne možnosti v oblasti cestovného ruchu, liečebno - rehabilitačných služieb, ktoré využívajú prírodné a krajinné hodnoty, multikultúrne dedičstvo a duchovnosť a tradície obyvateľov dotknutého územia. Cyklotrasa bude prebiehať čiastočne po existujúcich trasách (vrátane trasy EuroVelo), čiastočne po trasách určených na vytýčenie a výstavbu, cez najvzácnejšie prírodné a krajinné územia (národné parky a rezervácie), okolo najvýznamnejších pamiatok drevenej architektúry a prameňov minerálnych vôd,“ opísal prínos R. Jančošek.

Dodal, že súčasťou aktivít je nielen výstavba cyklistického okruhu v dĺžke 230,91 km, ale aj nákup prvkov drobnej architektúry, vytvorenie informačného systému, aj mobilnej aplikácie.

,,Od projektu očakávame hospodárske oživenie oboch strán slovensko-poľského pohraničia v okolí údolia rieky Poprad prostredníctvom spoločného rozvoja kúpeľných miest. Malo by to priniesť upustenie od vzájomnej konkurencie v prospech miestnej spolupráce a tvorenia silnej konkurenčnej pozície Popradských kúpeľných miest vo vzťahu ku kúpeľným oblastiam v Európe v rámci modernej liečebno-rehabilitačnej, rekreačnej a turistickej ponuky.

Jedným z cieľov je aj vytvorenie poľsko-slovenského turistického produktu pre lepšie využitie poľsko-slovenského kultúrneho a prírodného dedičstva pohraničia. Obdobie realizácie projektu je 24 mesiacov (02.01.2017 - 31.12.2018) a celková hodnota projektu je 5 187 225,80 EUR,“ uzavrel R. Janočošek.

Okolie Bardejova a Bardejovských Kúpeľov sa za posledné tri roky stalo atraktívnou lokalitou pre detských i dospelých cykloturistov, bežcov a peších turistov a pre rodinnú turistiku. Vlani v októbri v kúpeľoch a ich okolí pribudol v poradí tretí liečivý singletrack, tentoraz určený pre rodiny s deťmi a preto nazývaný aj FAMILY singletrack. Meno dostal, rovnako ako jeden z predchádzajúcich, podľa liečivého prameňa Bardejovských kúpeľov - Lekársky singletrack. Dĺžka vybudovaných a udržiavaných, navzájom prepojených piatich trás dosahuje spolu viac ako 8 km. Tvoria ju tri liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon a Čerešenka, Kyslíková cesta Mihaľov - Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Všetky trasy sú už plne funkčné, označené a v súčasnosti už využívané verejnosťou pre cykloturistiku, cvičenia, pešie túry a prechádzky. Dĺžka značených turistických chodníkov v okolí kúpeľov dosahuje 35 km. Liečivé singletracky priťahujú do kúpeľov klientelu ktorá voľný čas využíva aktívne v sedle bicykla a behom. Atraktívnosť kúpeľov zvýšila aj obnovená rozhľadňa Bardejov Kamenná Hora a oddychová a športová zóna pre deti v kúpeľoch.

Najlákavejšími destináciami regiónu OOCR „ŠARIŠ“- Bardejov sú Bardejovské kúpele, a.s., mesto UNESCO Bardejov a od vlani aj Svidník s Duklou. Bardejov je historické mesto zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Právom sa hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na území Slovenska. Najnavštevovanejším podujatím v regióne je tradičný Bardejovský jarmok, ktorý sa koná v auguste v Bardejove.

V Bardejovských Kúpeľoch sa počas roka konajú atraktívne podujatia, ako sú Otvorenie kúpeľnej sezóny, Alžbetínsky deň, Folklórny festival, Pivný festival, Hornošarišský Vínny festival. Areál kúpeľov je každý deň otvorený aj pre širokú verejnosť. Hostia majú na výber aj z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness SPA - bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie je v kongresovom štvorhviezdičkovom hoteli Alexander.

K atrakciám severovýchodného Slovenska patrí i SVIDNÍK, ktorý je centrom podduklianskeho regiónu. V meste je vodný svet Aquaruthenia Svidník s krytými bazénami a wellness. K najnavštevovanejším miestam regiónu patrí Pamätník na Dukle.

 

Fotogaléria